Olympijské hry z první ruky: Knižní novinky mapují historii od Athén 1896 po Paříž 1924
Česká olympijská akademie pokračuje v projektu retrospektivní monografie 1896–1936 a vydává hned tři nové knihy o dřívějších olympijských hrách. Po Los Angeles 1932 a Antverpách 1920 se tak čtenáři mohou začíst do příběhů z Athén 1896, Londýna 1908 a Paříže 1924.
Athény 1896: Znovuzrození olympijských her popisují cestu od antiky k založení moderního olympijského hnutí a prvním hrám v roce 1896.
Paříž 1924: Coubertinovo loučení a první zlato pro Československo vyšla symbolicky ke stému výročí her v Paříži.
A konečně je tu i publikace Londýn 1908: Jak Angličané zachránili olympijské hry, kterou doplňují unikátní fotografie české výpravy.
Kolektiv autorů, mezi kterými jsou i historici František Kolář, Martin Kovář či archivářka a kurátorka z Národního muzea Lucie Swierczeková, se pod vedením místopředsedy České olympijské akademie a člena ISOH (Mezinárodní asociace olympijských historiků) Zdeňka Škody pracuje s původními dokumenty, dobovým tiskem a deníky.
Součástí knih je také obsáhlá obrazová dokumentace včetně zatím nikdy nezveřejněných snímků. Hlavním cílem celého projektu je zmapovat vývoj českého (a československého i mezinárodního hnutí) do druhé světové války v geopolitickém a kulturně-společenském kontextu s důrazem na českou stopu sportovců na olympijských hrách a oživit jejich mnohdy neprávem zapomenuté příběhy.
“V následujících letech se můžeme těšit na Stockholm 1912, po něm budou následovat Amsterdam 1928 a Berlín 1936,” dodává Zdeněk Škoda. Projekt byl oceněn Asociací Evropských olympijských akademií cenou FLAME AWARDS v kategorii olympijské dědictví.
Všech dosavadních pět knih z této série je možno zakoupit zde či u všech dobrých knihkupců.