Přátelství, výměna odznaků i nadmořská výška. Mladí sportovci získávají nové zkušenosti

EYOWF 2025
EYOWF 2025
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Závodí na kole i na běžkách. A sní o tom, že jednou bude soutěžit na olympijských hrách. „Zatím mám k běžkám asi o něco blíž,“ říká Karolína Špicarová, která na Evropském olympijském festivalu mládeže vybojovala sedmé místo v závodě na 7,5 kilometru volně. Z výsledků má radost. A těší ji, že na olympijské akci pro sportovce ve věku 14 až 18 let získává zkušenosti.

„Je to něco úplně nového. Například v tom, že tu závodíme ve vyšší nadmořské výšce, což mi naštěstí asi nedělá takový problém. Ale taky je to pro mě novinka. A jinak celkově je tu větší konkurence a jsou tu holky z jiných států, tak se koukám a jsem z toho nadšená.“

Nejde však jen o sportovní zkušenosti. V rámci českého týmu se potkávají sportovci napříč sporty a disciplínami – v horském středisku Bakuriani jsou lyžaři, snowboardisté i biatlonisti. A celkově soutěží sportovci ze 48 zemí.

„Jsem rád, že jsme tady s ostatními národnostmi. Našel jsem si tady docela dost kamarádů. Na jiných závodech jsme totiž nebyli společně ubytovaní. A tím, jak jsou tu společné akce, poznali jsme se, začali se všichni bavit mezi sebou a je to super,“ líčil freestyle lyžař Eliasz Kiszka, který byl sedmý ve slopestylu.

Součástí festivalu jsou například večerní medailové ceremoniály. A tak Kiszka s parťákem Jakubem Koulou, jenž vybojoval ve slopestylu páté místo, oslavoval medaili českých biatlonistů i svých zahraničních kolegů z freestyle lyžování.

„Je to pro mě velká čest tady být a podílet se na tak velkých hrách s tolika různými sportovci z různých zemí. Je to opravdu super. Moc si toho vážím,“ říkal Jakub Koula. Po sportovní stránce pozoruje soupeře. „Vidíme úroveň, která je tu zrovna v našem sportu a v našem věku.“ A Kiszka dodával: „Je to dobrá zkušenost. Víme, na čem pracovat. A do dalších závodů přijdeme silnější a s většími triky.“

Do programu patří také doprovodné aktivity, které mladým sportovcům zábavnou formou představují olympijské hodnoty – respekt, přátelství a výjimečnost, ale i témata jako antidoping či bezpečný sport. Spolupracuje na nich také Kamil Pavlinský, který se v Českém olympijském výboru podílí na organizaci Olympiády dětí a mládeže. Sám byl dvakrát ambasadorem, v Bakuriani působí jako mentor pro své následovníky.

„Úlohou ambasadorů a našeho programu je vysvětlit mladým sportovcům, jak mohou olympijské hodnoty využít nejen ve sportu, ale i v životě. Také se jim snažíme vytvořit prostor, kam mohou přijít, poznat se navzájem napříč sporty a zeměmi,“ říká hráč a trenér plážového volejbalu.

Společné aktivity jsou také skvělou příležitostí, jak získat cenné olympijské zboží – odznáčky jednotlivých týmů. „Hned na zahájení jsem jich spoustu vyměnila, takže teď už jsem trochu v krizi, ale ještě snad nějaké vyměním,“ říkala Karolína Špicarová.

Její týmový kolega z běžeckého lyžování Vojtěch Benda má zatím jen slovenský a slovinský odznak – slavnostní zahájení totiž nestihl kvůli zdravotním problémům. Na trati i přesto válí, na volné desítce si dojel pro šesté místo.

„Spokojený jsem velice, před sezonou jsem nečekal, že budu jezdit takhle vysoko. Ztratil jsem 11 sekund na medaili, což je škoda. Ale na druhou stranu si toho po nemoci cením o to víc, šesté místo je skvělý výsledek. Byl můj cíl na sezonu se na tuhle akci vůbec dostat. A je to pro mě cesta k mému největšímu snu,“ říká Benda, který by si jednou přál startovat na Tour de Ski. A na olympijských hrách.

líbil se ti článek?