![](/image_min.php?file=/files/article/top_image/1739278845_erbanovafoto.jpg&w=1190&h=892&exact=1&topcut=0)
Trenérský cíl medailistky Erbanové? Být hokejistkám oporou na životní cestě
Kolem ní v kabině seděly mladé hokejistky se zlatými medailemi na krku a Karolína Erbanová jim říkala: „Tenhle moment si uložte hluboko v srdci. Vyhrály jste bojovností.“ Bronzová medailistka z olympijských her v rychlobruslení i z hokejového mistrovství světa k mladým hráčkám promlouvala jako asistentka trenéra národního týmu do 16 let po triumfu na Evropském olympijském festivalu mládeže. „Takhle po boji, když holkám visí na krku zlato, je to dobré. Ale být na střídačce je horší než závodit. Je to úplně jiný druh stresu,“ říkala.
Na horách vyrůstala na lyžích a na snowboardu, krátce se věnovala hokeji. Bohatou rychlobruslařskou kariéru ozdobila na hrách v Pchjongčchangu 2018 bronzovou medailí na pětistovce.
Pak se úspěšně vrátila k hokeji. Když přestala hrát, pustila se do individuálního rozvoje dovedností a bruslení mladých hráčů. A loni dostala nečekanou nabídku. „Na letní přípravu mě oslovila generální manažerka českého ženského hokeje, jestli bych nechtěla dělat asistentku u týmu dívek do šestnácti let.“
Trenér se stresu nezbaví
V Tbilisi na Evropském olympijském festivalu mládeže tak jako asistentka Jana Lucáka zažívala premiéru na olympijské akci v docela jiné roli než závodní. „Jsi jen divák, nemůžeš zasáhnout do hry. Snažíš se svůj výkon prodat na střídačce. Namíchat sestavu v určitou chvíli, jak je potřeba. Ale nemůžeš nijak fyzicky zasáhnout, a to je zvláštní. Když jdeš do zápasu nebo závodu, jsi nervózní a pak tam fyzicky něco vydáš. Tady to nejde. Když všechno opadne, máš ten stres pořád v sobě. V tom je to jiné,“ popisuje dvaatřicetiletá Erbanová.
V nové roli si všímá techniky bruslení hráček. „Mám na to přísné oko, takže vidím určité věci, na které bych poukazovala a věnovala se jim. Ale na akci na to moc času není, to se hodí spíš do letní přípravy.“
Evropský olympijský festival mládeže je totiž pro hráčky do 16 let vrcholem v této věkové kategorii, jelikož nemají mistrovství světa. „Je výborné, že máme akce jako dětská olympiáda. Profesionální život a kariéra sportovce nejsou tak dlouhé, takže je dobré, když děti zažijí atmosféru v menší podobě a vidí před sebou cíl velké olympiády. Zvykají si na nové věci, na to, že tu jsou jiné sporty, mají olympijské oblečení. Mají kam vzhlížet, těšit se dál,“ říká Erbanová.
Ženský hokej je na vlně
Také Erbanová se dívá do budoucna. Kategorii do 16 let bere jako skvělý odrazový můstek. „Je toho hodně, co se chci naučit. Zvyknout si být dobrá na této úrovni a dál se uvidí.“ Žádnou trenérskou metu v podobě konkrétní kategorie nebo soutěže však vytyčenou nemá. „Samozřejmě trénuju holky na ledě, ale je pro mě ohromně důležité, jak se cítí. Mám pocit, že jim třeba mohu být oporou, kterou já jsem v některých chvílích neměla. Jasně, jsme tady kvůli sportovnímu výsledku. Ale jestli můžu pomoct některé z nich na životní cestě, budu to dělat moc ráda.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Hokejistky do 16 let vyhrály na Evropském olympijském festivalu potřetí v řadě, pozice českého ženského hokeje stoupá celkově. „Když jsem začínala v áčku, podmínky byly diametrálně odlišné. To se nedá ani popsat. Dneska je to podobné, jako když Martina Sáblíková vyhrála na olympiádě ve Vancouveru tři medaile a rychlobruslení se dostalo mezi veřejnost. Český hokej nasměrovalo i dění v Americe, kde se druhým rokem hraje ženská NHL a síla a podpora ženského hokeje je veliká. Myslím, že jsme naskočili i na celosvětovou vlnu.“