Komise rovných příležitostí ve sportu ocenila maminku deaflympijské hvězdy i trenéra veslařské královny
Anketa Trenérka, cvičitelka roku 2019 zná oceněné. Diplomy a pamětní listy si však tentokrát nepřevzali osobně, kvůli pandemii koronaviru je obdrželi poštou. Celkem 26 žen získá diplomy ve třech kategoriích – profesionální trenérka, objev roku a dobrovolná celoživotní činnost trenérky/cvičitelky. Za mimořádný přínos pro sport žen byli v nové kategorii také oceněni dva muži.
Původní termín předávání ocenění Trenérka, cvičitelka roku 2019 byl plánovaný na úvod dubna letošního roku, kdy však veškeré akce zastavila pandemie nemoci COVID-19. „Vzhledem k dění v následujících měsících jsme nakonec usoudili, že pro nejasný vývoj všech různých opatření od veřejného předávání odstoupíme a v zájmu zachování zdraví, bezpečnosti a klidu všech zúčastněných raději pamětní listy a ceny rozešleme poštou,“ řekla Naďa Knorre, předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru.
Profesionální trenérka
V této kategorii komise ocenila Kateřinu Prokšovou. Trenérka alpského lyžování dovedla k osmi zlatým medailím z deaflympiády svou dceru Terezu Kmochovou, která se narodila s těžkou poruchou sluchu. Kromě toho v roce 1995 obnovila a do současnosti organizuje činnost sjezdařského oddílu Ski klub Harrachov. Během 25 let se věnovala více než 70 závodníkům. Od roku 2008 je diplomovanou trenérkou Svazu lyžařů České republiky.
Objev roku je ze světa ragby
Objevem roku 2019 je Hana Schlangerová. Jen těžko byste hledali lepší spojení s ženským ragby. Dlouholetá šéftrenérka českých dívčích a ženských reprezentací a také trenérka mládeže Rugby Clubu Bystrc loni získala společně s národním týmem žen v patnáctkovém ragby prestižní ocenění „nejlepší tým roku 2019“ – a to v anketě internetového magazínu Scrum Queens s celosvětovou působností. České ženy také pod jejím vedením obhájily titul na evropském šampionátu ve skupině Trophy.
Ocenění získala i 93letá trenérka
Celkem 24 žen pak obdrželo ocenění za celoživotní činnost. Třeba Květa Eretová je naprostým unikátem. Ve svých 93 letech totiž stále aktivně trénuje šachy a vede kroužek v domě seniorů v Praze. Je šachovou velmistryní, desetinásobnou mistryní ČR a vítězkou mnoha mezinárodních turnajů. Trenérky a cvičitelky se věnují trénování a výchově různých věkových kategorií sportovců a v širokému spektru sportů od vrcholových po nesoutěžní. „Všechny tyto ženy mají můj velký obdiv za tu třetí směnu, kterou absolvují,“ dodala Naďa Knorre.
Mimořádný přínos pro sport žen
Komise rovných příležitostí ve sportu pro současný i následující ročníky akce Trenérka, cvičitelka roku zavedla novou kategorii, jejímž cílem je ocenit muže, kteří se mimořádně zasloužili o rozvoj sportu žen. Může se například jednat o trenéra, který vychoval generace sportovkyň, nebo o člověka, jenž prosazuje rovné příležitosti ve sportu, podporuje aktivní činnost žen ve sportu v různých oblastech a na jakékoli úrovni.
V nové kategorii uspěli Tomáš Kacovský a Jan Karger. Tomáš Kacovský má lví podíl na vůbec první veslařské zlaté olympijské medaili pro české barvy mezi jednotlivci. Pod jeho vedením ovládla skifařka Mirka Topinková Knapková olympijské finále v Londýně 2012. Celá kariéra olympijské vítězky a mnohonásobné medailistky
z mistrovství Evropy či světa ve veslování je spjata právě s ním.
Jan Karger, dlouholetý basketbalový kouč ženských družstev, sbíral úspěchy na reprezentační i klubové úrovni. U československého reprezentačního týmu působil zprvu jako asistent trenéra, později jako hlavní kouč. Na olympijských hrách v Soulu 1988 byly české ženy pod jeho vedením osmé. Z mistrovství světa má bronz z Prahy 1967, z evropského šampionátu pak dvě stříbra a jeden bronz. Celkem 20 sezon úspěšně vedl družstvo žen Slavia VŠ Praha.
Komise oceňuje trenérky již od roku 2008 – tehdy se udělovaly ceny za rok 2007, který byl vyhlášen Evropským parlamentem jako Rok rovných příležitostí. Hlavním účelem této a jiných akcí, které komise realizuje, je zviditelnění činnosti žen ve sportu, vytvoření rovných podmínek či networking. Soustředí se i na vytváření příznivých podmínek pro zapojení žen do vedoucích funkcí ve sportu jak na domácí, tak mezinárodní scéně.