Cenu Mezinárodního olympijského výboru za udržitelnou architekturu získal ateliér ADR
Při přípravě svých návrhů mají vždycky jasnou motivaci. „Aby to fungovalo,“ řekl Petr Kolář, jeden z dvojice zakladatelů architektonického ateliéru ADR. Společně s Alešem Lapkou převzal cenu Mezinárodního olympijského výboru za rok 2019 s názvem „Sport and Sustainable Architecture“. Ateliér ADR dlouhodobě pomáhá propagovat olympijské myšlenky a hodnoty v rámci Českých domů v dějišti olympijských her i při Olympijských festivalech v Česku. Ve svých sportovních stavbách pak propojuje krásu, účelnost, ekologii a udržitelnost s respektem k okolní krajině.
České domy na olympijských hrách v Londýně 2012 a v Pchjongčchangu 2018 zvítězily v soutěži o nejlepší národní dům v hlasování prestižních světových médii. „Je příjemné vidět, že do Českého domu chodí sportovci jiných zemí. Že přestali chodit do těch svých, protože u nás byla neuvěřitelná atmosféra,“ líčil Petr Kolář. Aleš Lapka dodal: „Je to ocenění, kterým se rádi pochlubíme.“
Český olympijský výbor spolupracuje s ateliérem ADR od roku 2012. „Udržitelnost je pro nás dlouhodobé téma. Kromě Českých domů jsme s ateliérem ADR spolupracovali i na Olympijských festivalech, které právě od nás kopíruje celý svět. Kdyby se letos konaly olympijské hry, vyrostly by na 18 místech,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Udržitelnost navíc vnímáme ve více ohledech. Ekologie je jistě důležitá a prostupuje olympijským hnutím, ale sledujeme i udržitelnost ekonomickou a sociální – to znamená zájem lidí.“
Jiný rok, jiné téma
Své nezastupitelné místo v Českých domech i na Olympijských festivalech mají také studia České televize, jejíž generální ředitel Petr Dvořák přišel pogratulovat zakladatelům ADR. „Písmeno A pro mě znamená ambice dělat věci trochu jinak. D je detail – vymyslet a dotáhnout věci tak, aby byly nejen krásné, ale i funkční. A konečně R je radost těch, kteří danou realizaci používají,“ popsal Dvořák. „Jsem moc rád, že jsme mohli společně tyto akce zrealizovat.“
Sport a udržitelná architektura v českém podání funguje. „Tuhle cenu si ale zaslouží tisíc lidí. Je to stejné, jako když slepujete rozbitý talíř. Když jeden střípek nenajdete, nikdy ho nedáte dohromady,“ mínil Petr Kolář. „Jsem moc rád, že se naše osmiletá práce vryla do paměti lidí.“
Cena MOV se uděluje od roku 1985 a každý rok má jiné téma. V roce 2010 ji získal hokejista Jaromír Jágr za inspiraci pro mládež. O rok později Tomáš Slavata v tématu sport a sociální zodpovědnost, v roce 2012 Jaroslav Pollert st. za sport a trvale udržitelný rozvoj. V roce 2014 uspěl Rostislav Švácha v kategorii sport a umění a v roce 2015 Jaroslav Pollert ml. za sport a inovaci. Cenu za sport a humanitu v roce 2018 převzal Alexander Károlyi, ombudsman Českého olympijského výboru.