Sportovci ocenili judistu Krpálka. Podruhé v kariéře získal cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského
Půlkilový steak nebo zpěvačka Olga Lounová s písničkou „Jsem medailista“ – i taková překvapení čekala na Lukáše Krpálka v sídle Českého olympijského výboru. Právě tady si totiž podruhé v kariéře převzal cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Devětadvacetiletého judistu ocenili sami sportovci. Nejhodnotnějším výkonem za rok 2019 zvolili jeho triumf na mistrovství světa v nejtěžší váhové kategorii nad 100 kg, který Krpálek vybojoval v japonském Tokiu v proslulé hale Budokan.
Trofej Krpálkovi předal horolezec Radek Jaroš. „Byl jsem moc zvědavý, jak se mu bude dařit po přestupu do nejvyšší kategorie, ale zvládl to skvěle. O to větší obdiv,“ líčil Jaroš. „Musí podat ten nejlepší výkon v jediný moment, a to i přesto, že třeba zrovna nemá den D.“ Předseda Komise sportovců David Svoboda mu pak předal olympijské tričko upravené pro vítěze Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.
Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění vybírali sportovci už po šesté v řadě. Letos hlasovali členové Českého olympijského týmu ze Soči 2014, Ria 2016 a Pchjongčchangu 2018, Evropských her v Baku 2015 a Minsku 2019, Světových her ve Vratislavi 2017 a Světových plážových her 2019 v Dauhá. Kandidáty na cenu nominují sportovní svazy a složky ČOV, následně desítku vybírá Komise sportovců ČOV a vítěze volí samotní sportovci. „Vybrat jedno jméno bylo těžké, ale už na to máme systém. Všichni členové komise vybrali deset jmen, obodovali je od jedničky do desítky, spočítali body a vyšel nám vítěz. I dostat se do desítky je podle mě skvělé,“ vysvětloval David Svoboda, předseda Komise sportovců ČOV a olympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna 2012.
Letošní předání ceny připadlo na termín roku do zahájení olympijských her v Tokiu odložených na léto 2021. „Jsme rádi, že se tu zase potkáváme, i když je to zvláštní rok a nečekaný termín, protože jinak bychom se touhle dobou připravovali na slavnostní zahájení her v Tokiu a řada sportovců na olympijské závody,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Předávání se zúčastnilo několik desítek sportovců, mezi nimi například i atleti Adam Sebastian Helcelet a Denisa Helceletová. Také skifařka Mirka Topinková Knapková, olympijská šampionka z Londýna 2012, judisté Pavel Petřikov a David Pulkrábek, trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál či plavec Jan Micka a gymnastka Aneta Holasová. Slavnostním vyhlášením provázel cyklista Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz.
Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička. V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména.
Nominovaná desítka za rok 2019 (abecedně)
Tomáš Bábek, dráhová cyklistika: zlatá medaile z Evropských her v Minsku z kilometru s pevným startem
Josef Dostál, rychlostní kanoistika: stříbro z mistrovství světa v olympijské disciplíně K1 1000 m a zisk místa pro hry v Tokiu
Lukáš Krpálek, judo: titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii nad 100 kg vybojovaný v japonském Tokiu
Adam Ondra, sportovní lezení: titul mistra světa v lezení na obtížnost, poprvé také evropský titul
David Pastrňák, hokej: finále Stanley Cupu, nejproduktivnější Čech v NHL
Jiří Prskavec, vodní slalom: titul mistra světa a triumf ve Světovém poháru
Martina Sáblíková, rychlobruslení: tituly mistryně světa ve víceboji a na 3000 a 5000 m, světové rekordy na tratích 3000 a 5000 m
Eva Samková, snowboarding: první titul mistryně světa ve snowboardcrossu, vítězství ve Světovém poháru
Tomáš Satoranský, basketbal: podle fanoušků nejužitečnější hráč mistrovství světa, kde byl český tým šestý
Barbora Strýcová, tenis: semifinále Wimbledonu ve dvouhře, triumf ve čtyřhře, světová jednička ve čtyřhře
Vítězové od doby, kdy volí sportovci:
2014: Radek Jaroš, koruna Himaláje
2015: Ondřej Synek, obhajoba titulu mistra světa ve veslování
2016: Lukáš Krpálek, olympijský vítěz v judu v kategorii do 100 kg
2017: Adam Ondra, zdolání nejtěžší lezecké cesty světa ve Flatangeru
2018: Ester Ledecká, dvě zlaté medaile na ZOH v Pchjongčchangu
2019: Lukáš Krpálek, mistr světa v judu v nejvyšší váhové kategorii