Štafeta s olympijským ohněm odstartovala. Co ji čeká na dlouhé cestě?
Symbol naděje. Olympijský oheň byl před rokem slavnostně zažehnut v řecké Olympii. Po celou dobu plál následně v Japonsku, kde po odložení her čekal na svou chvíli. A ta nastala právě teď!
Ve čtvrtek 25. března odstartovala tradiční pouť olympijské pochodně, která poputuje po pořadatelské zemi. Oheň navštíví všech 47 japonských prefektur. Symbolicky celá akce započala v prefektuře Fukušima, kterou před 10 lety nejvíce zasáhlo ničivé zemětřesení a následná vlna cunami.
„Chceme spojit celou zemi díky konceptu olympijské štafety s názvem Naděje nám svítí na cestu,“ říká Seiko Hašimotová, prezidentka organizačního výboru her. Štafeta, do níž se zapojí 10 000 běžců, je naplánována na 121 dní a vyvrcholí v Tokiu slavnostním zahájením olympijských her 23. července.
The first kiss of the #Tokyo2020 Olympic torch on Japanese soil! 🇯🇵 🔥#OlympicTorchRelay #HopeLightsOurWay
— #Tokyo2020 (@Tokyo2020) March 25, 2021
Na své pouti Japonskem pochodeň ponese i nejstarší žena planety Kane Tanakaová, která se narodila v roce 1903. V rodné prefektuře Fukuoka dostane v květnu do rukou pochodeň a předá ji o sto metrů dál.
🔥 Obdivuhodné! Japonka 🇯🇵 Kane Tanakaová je nejstarší žijící osobou na zemi. 🌏 Narodila se v roce 1903 pouhých sedm let po prvních olympijských hrách v Aténách.
— Český olympijský tým (@olympijskytym) November 9, 2020
Pokud jí to zdraví dovolí, má být ve 118 letech součástí štafety, které ponese olympijský oheň pro Hry v Tokiu! 🎌 pic.twitter.com/7ItVxHyfui
Členové štafety ponesou v ruce umělecký skvost. Olympijská pochodeň pro hry v Tokiu je ve tvaru lístků sakury. Japonci se nechali inspirovat svou typickou třešní i z toho důvodu, že právě v březnu, kdy byla štafeta zahájena, kvete po celé zemi sakura.
Pochodeň je v barvě růžového zlata, je vyrobena z hliníku, vysoká 71 centimetrů a váží 1,2 kilogramu. Designér Tokudžin Jošioka vytvořil kolem středu s plamenem pět lístků, které symbolizují pět olympijských kruhů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Cestu štafety sledují v ulicích diváci, kteří dodržují bezpečnostní opatření. Musejí nosit roušky, dodržovat rozestupy a nesmějí hlasitě povzbuzovat běžce, aby se zamezilo šíření koronaviru. Povolené je jen tleskání a povzbuzování zakoupenými pomůckami.
Celou trasu štafety s olympijským ohněm najdete ZDE.