Sedmá statečná. Cenu Věry Čáslavské získala lyžařka Květa Pecková
Každá sportovní kariéra trvá jen omezenou dobu. „A pak přijde běžný život,“ řekla kdysi běžkyně na lyžích Květa Pecková, trojnásobná olympijská medailistka a bronzová žena z mistrovství světa. Ten její život se však i dál ubíral nevšedním směrem. I proto se stala sedmou laureátkou Ceny Věry Čáslavské, kterou uděluje Český olympijský výbor za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí.
Skleněnou trofej z dílny firmy Lasvit jí v sídle ČOV předali předseda Jiří Kejval a předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Ilona Burgrová.
„Je to pro mě vzácná chvíle, Věru Čáslavskou jsem vnímala už jako malá. Jako děti jsem se snažily dělat na trávě všechny možné cviky podle ní. Obdivovaly jsme, jak byla úspěšná,“ říkala dojatě čtyřiašedesátiletá Pecková. „Že tuhle cenu někdy dostanu, mě vůbec nenapadlo. Rozhodně je to pro mě velká pocta.“
Olympijské hodnoty
Svou kariéru zasvětila sportu a výchově dětí a mládeže. Po ukončení kariéry pracovala jako gymnaziální profesorka a pak dlouhé roky jako předsedkyně Českého klubu fair play, který propaguje férové jednání ve sportu. Pracovala také ve vedení Českého olympijského výboru.
Ocenění dostaly v předchozích šesti letech postupně dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová, bývalá předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Naďa Knorre, olympijská vítězka v gymnastice ve víceboji družstev Věra Růžičková, dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, mistryně světa a olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová a také Petra Kvitová, dvojnásobná vítězka Wimbledonu, šestinásobná vítězka Fed Cupu a bronzová olympijská medailistka z Ria.
V dobrých rukách
Věra Čáslavská zemřela před pěti lety po dlouhé a těžké nemoci. Tři zlaté medaile získala na olympijských hrách v Tokiu 1964 a další čtyři přidala o čtyři roky později v Mexiku. Sama Pecková byla na olympiádě dvakrát třetí v letech 1980 (Lake Placid) a 1984 (Sarajevo) v závodu na 5 kilometrů, v Sarajevu přidala stříbro ve štafetě. „Věru Čáslavskou obdivoval celý svět. Její výsledky rozhodně stojí za to, abychom si je připomínali,“ doplnila ještě Pecková, která má ve své sbírce také bronz z MS v roce 1982.
Trofej je oceněním žen za jejich aktivitu ve sportu a olympijském hnutí a uděluje se příležitostně, nejvýše jednou ročně. Jejími nositeli mohou být jednotlivci i kolektivy. Jiří Kejval ocenil na Peckové zejména její pozitivní životní postoj a snahu propagovat olympijské hodnoty a ideály. „Květu znám od svého mládí, mám k ní velmi osobní vztah. A znal jsem i Věrku a jsem si jistý, že by byla strašně spokojená, že tuhle cenu převzala právě Květa. Ona ztělesňuje olympijské hodnoty,“ řekl Kejval.
Trofej z dílny společnosti Lasvit, která je dodavatelem Českého olympijského týmu od roku 2012, loni vytvořila designérka Maria Čulenová Hostinová. „Cena symbolizuje písmeno V. Je to iniciála prvního jména paní Čáslavské, znamená také vítězství. V neposlední řadě symbolizuje roztažené ruce při postoji gymnastů po vystoupení – ty navíc ztvárňují bojovnost a hrdý postoj člověka,“ objasnila svou motivaci designérka trofeje. Společnost Lasvit dodává kromě ceny Věry Čáslavské také trofeje pro olympijské medailisty.