Roman Kumpošt: Česko má v zahraničí dobrý zvuk

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Česko umí pořádat velké sportovní akce. Takový vzkaz vyslali v posledních týdnech organizátoři mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování v Liberci a biatlonového šampionátu v Novém Městě. A chystají se další velké podniky: za pár dní světový pohár ve skikrosu, na jaře finále fotbalového superpoháru či euro „jednadvacítek“ a MS v letech na lyžích v příštím roce. „Česká republika má pověst dobrého pořadatele,“ říká „ministr zahraničí“ ČOV Roman Kumpošt, nový předseda Komise mezinárodních vztahů Českého olympijského výboru.

Roman KumpoštJak těžké je získat do ČR špičkovou zahraniční akci?

„Je to různé, závisí to na síle jednotlivých svazů a schopnostech jejich zástupců. Pokud pomůže i olympijský výbor, výrazně to posílí diplomatickou pozici jednotlivých uchazečů. Proto v současné době zpracováváme soupis velkých akcí až do roku 2017, které by se mohly v Česku konat. Chceme projednat s jednotlivými svazy strategii, jak jim pomoci. Síla sportovního prostředí spočívá v jednotě, se kterou se budeme snažit akci do republiky dostat. Olympijský výbor, svaz, ministerstvo školství, stát – všichni musejí táhnout za jeden provaz. Pak je šance získat pořadatelství větší.“

Týká se nabídka i neolympijských sportů?

„Samozřejmě, chceme být v tomto směru oporou všem svazům. A není podstatné, zda jde o florbal, aeroklub či benzinové sporty.“

Jak budete konkrétně postupovat?

„Už na duben letošního roku svoláváme konferenci, kam pozveme zástupce všech českých sportovních svazů. Chceme jim vysvětlit strategii zahraničního působení ČOV. Nabídnout pomoc. Zároveň chceme představit sportovní kalendář mezinárodních akcí do roku 2015 a výhled až do roku 2017.“

Mluvíte o strategii, jaká bude?

„V detailu o tom budeme mluvit na konferenci, ale mimo jiné jde o to, že Česko má dobrou pověst a musí si ji udržet. Kapacita pro pořádání vrcholných sportovních akcí je omezená. Preferujeme kvalitu nad kvantitou. Pak bude efekt pro ČR pozitivní.“

Neobáváte se toho, že někdo může vnímat zahraniční aktivity ČOV jako omezování suverenity jednotlivých svazů?

„Ne. Nikomu nebudeme nic nařizovat. Nechci říkat, dělejte tohle, nedělejte tamto. Neřídíme svazy, těm zůstává plná autonomie. Ale v rámci nového postavení ČOV chceme poradit, konzultovat. Výbor má být pomocnou institucí, oporou.“

V minulých dnech jste v Dublinu navštívili s předsedou ČOV Jiřím Kejvalem prezidenta Evropských olympijských výborů Patricka Hickeyho. Co jste řešili?

„Náš předseda informoval pana Hickeyho o roli, kterou chce ČOV v Česku převzít – tedy aby se výbor stal zástupcem sportovního prostředí při jednání se státem a zároveň maximálně usiloval o rozšíření sportovních aktivit mezi mládeží. Zároveň jsme mu předestřeli naše záměry v zahraničním působení ČOV.“

Jaké pověsti se v zahraničí těší Český olympijský výbor?

„Myslím, že velmi dobré. Na to, jak je republika velká, máme dobré sportovní výsledky. Hodně nám pomohla jedinečná prezentace v Londýně, mám na mysli Český dům. To byla demonstrace českých schopností, obchodních i sportovních. Ví se o nás, zahraniční kolegové nás vnímají pozitivně. A nejsou to jen zdvořilostní fráze. Stanovisko ČOV má svou váhu.“

Bavili jste se také o Evropských hrách, novém projektu EOV?

„Patrick Hickey vnímá hry jako svůj stěžejní projekt. Chce proto kandidovat i pro další funkční období (volby proběhnou letos na podzim , pozn. aut.), aby se mohl aktivně účastnit prvního ročníku v roce 2015.“

Jak vnímá projekt Český olympijský výbor?

„Záměr jsme podpořili, i když vidíme určitá úskalí. Největší termínový problém má atletika, takže jejich stanovisko je negativní. Ale pro ostatní sporty je to vrcholný podnik. Až proběhne první, testovací ročník, vyhodnotí se marketingové, sportovní i mediální dopady. Patrick Hickey nás informoval, že pro další edici eviduje dva zájemce, ale jména nám neprozradil.“

Nepovažujete za rozporuplný fakt, že pořadatelem bylo vybráno bez výběru ázerbájdžánské Baku?

„První ročník je testovací, i proto neproběhl tradiční výběr mezi kandidátskými  městy. Jak říkám, uvidíme, jak hry dopadnou.“

Roman Kumpošt (* 1962) reprezentoval v osmdesátých letech Československo v severské kombinaci. Od roku 1987 je funkcionářem Svazu lyžařů ČR, v letech 2002-2004 byl jeho prezidentem. Je členem předsednictva Mezinárodní lyžařské federace FIS. V roce 2012 mu kongres FIS v korejském Kangwonlandu prodloužil mandát o další 2 roky. Je zároveň šéfem sdruženářské sekce FIS.
Dlouhodobě se podílí na pořádání sportovních akcí. Byl prezidentem organizačního výboru úspěšných mezinárodních podniků: Zimního evropského olympijského festivalu mládeže (2011, Liberec) a Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování (2013, tamtéž).
Od roku 2013 je členem výkonného výboru Českého olympijského výboru a předsedou Komise mezinárodních vztahů.


líbil se ti článek?