Rok do olympijských her v Tokiu! Češi se chystají na vedro i nejlidnatější město
Do startu olympijských her v Tokiu 2020 zbývá rok. Organizátoři představili design medailí vyrobených z recyklovaných materiálů, prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach vyzval národní olympijské výbory k účasti na hrách a proběhla další inspekce jednotlivých sportovišť. A české přípravy na hry běží na plné obrátky na všech frontách.
„Bude vedro, na to se připravujeme intenzivně,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Ale jde hlavně o to, že každý člen našeho týmu, který do Tokia pojede, musí udělat maximum, abychom sportovcům vytvořili co nejlepší podmínky. Na olympiádu v Tokiu se připravujeme už dva a půl roku právě proto, že Japonsko je poměrně hodně specifické.
Vysoké teploty
Kvůli velmi vysokým teplotám, které jsou v letních měsících v Japonsku časté, poveze Český olympijský tým speciální chladící vesty. „Myslím si, že to celá řada sportovců využije,“ mínil Martin Doktor, šéf olympijské mise. „Je nesmysl, že by se chladili před závodem, ale v průběhu horkého dne to jistě ocení. Máme jedny z nejmodernějších vest.“
Stejně jako na olympijských hrách v brazilském Riu či jihokorejském Pchjongčchangu budou mít sportovci k dispozici i speciální matrace na míru. „Matrace v olympijské vesnici jsou kvalitní, ale pro všechny stejné. Podle nás není dobré, aby na stejném typu matrace spala pětačtyřicetikilogramová sportovkyně a pak třeba borci, kteří mají přes sto kilo,“ vysvětlil Doktor.
Vyrovnat se s časovým posunem a podpořit rychlou aklimatizaci – to je dalších z důležitých úkolů. „Pomáhají nám s tím odborníci z Přírodovědecké fakulty i Národního ústavu duševního zdraví. Někdo se srovná za deset dní, někdo za dva týdny a někdo ani za měsíc. Je to poměrně složité,“ uvedl Doktor. Dráhový cyklista Tomáš Bábek, který v Japonsku delší čas pobýval, s úsměvem dodal: „Přesun na východ je vždycky těžší. Doporučuju v letadle příliš nespat.“
Olympijská kolekce
Očekávaným vysokým teplotám se podřizují i přípravy olympijského oblečení. „Z toho důvodu jsme spolu se sportovci vybrali osvědčené materiály z našich kolekcí, které perfektně odvádějí pot, jsou prodyšné a především komfortní,“ řekl Václav Hrbek, majitel firmy Alpine Pro, která již od roku 2010 připravuje pro Český olympijský tým kolekce oblečení nejen pro olympijské hry. „U sportovní obuvi nově plánujme bezešvé pletené provedení s ponožkovou nástavbou. Obuv má promyšlenou koncepci hustoty vlákna na různých místech, díky čemuž zajistí skvělou prodyšnost, přilnavost a odvětrávání.“
Velké město, velké vzdálenosti
Tokiu, největšímu městu světa, odpovídají také vzdálenosti sportovišť od olympijské vesnice. „Dojezdové časy budou trošku delší na všechny sporty, není tam žádná docházková vzdálenost,“ líčil Doktor. „Na druhou stranu se budeme pohybovat v největším městě na světě. Každý se s tím bude muset srovnat. Doufám ale, že Japoncům vyjde plán na částečné vylidnění města. Někteří například dostanou dovolenou.“
Samotná sportoviště se postupně dokončují. Hotové jsou například kanály na rychlostní kanoistiku či vodní slalom – tady proběhnou testovací soutěže v září, respektive v říjnu. „Dráha měla velmi komplikované zakládání. Je to velká plocha, která je kvůli zemětřesením rozdělena do několika segmentů,“ popsal Jaroslav Pollert starší, který společně se synem kanál navrhoval – stejně jako závodiště pro olympijské hry v Riu 2016. „Jestli Čechům bude vyhovovat? V Riu řekl Jířa Prskavec, že tam byl tak blbej proud, že ten šťouch prostě musel udělat,“ přidal Pollert historku s bronzovým medailistou z posledních letních her.
Boj o nominace
Momentálně mají Češi pro Hry v Tokiu sedm míst – o polovinu z nich se postarali střelci, kteří získávají kvóty pro zemi – jako první zajistil místo ve skeetu Jakub Tomeček, dále pak Filip Nepejchal v libovolné malorážce na 3x40 ran, a na nedávných Evropských hrách David Kostelecký v trapu a Nikola Mazurová ve vzduchovce. Zbývající místa vybojovali zatím plavci – Simona Kubová, Jan Micka a Barbora Seemanová. „Věříme, že nakonec pojede zhruba kolem 120 sportovců,“ uvažoval Doktor.
Více foto TADY.
Foto: ČOV/Markéta Navrátilová