První dojmy z olympijské vesnice. Prostorné apartmány i pomoc čínských asistentů
Olympijskou vesnici v Pekingu si zkuste představit jako sídliště. Tvoří ji dvacet budov, ve kterých je více než 2300 lůžek. „Ale apartmány jsou prostorné a pěkné. Jsou po dvou nebo po čtyřech a sportovci mají každý svůj pokoj. V horách je to o malinko těsnější,“ líčí Martin Doktor, šéf olympijské mise, přímo z dějiště olympijských her.
Před otevřením olympijské vesnice má na místě skromný tým, který v tuto chvíli čítá na tři destinace pouze devět lidí, řeší jen drobné „vady na kráse“, například v podobě nefunkčního okna. „Když to ale porovnám třeba s Rio de Janeirem, tak tohle je nádherný zabydlený hotel,“ líčí Doktor. „Porouchaných věcí je relativně málo, jsou to nové domy.“
Ve vesnici už funguje takzvaná Village Plaza, kterou zástupci české mise využili k nákupu hygienických potřeb. „Je to takové nákupní středisko, které je v podstatě v podzemí. Jsou tam pěkné nové obchody, vypadá to hezky,“ popisuje Doktor.
Češi mají k dispozici své čínské asistenty, kteří jim pomáhají s řešením nejrůznějších situací. „Všichni chodí nejen v respirátorech, ale mají i ochranné štíty. Úklidové čety pak chodí v bílých skafandrech, úplně zahalení,“ říká šéf olympijské mise. „Mají ale své jasně dané instrukce a například postele řešit nesmějí. Takže zrovna tady teď v Pekingu ve dvou lidech přehazujeme matrace pro všechny sportovce a musíme je i povlékat." Český tým vozí vlastní matrace pro sportovce už od olympijských her v Riu 2016.
Čínští asistenti mají navíc v prostorách českého týmu zakázáno se najíst i napít. „Občerstvit se chodí poměrně daleko, i pro ně je to docela náročné. Snaží se nám ale maximálně pomáhat," vyzdvihuje Doktor. Občas však naráží na rozdílnou asijskou mentalitu. „Když jim řeknete, že mají vyřešit rozbité okno v některém z pokojů, jdou tam všichni. Musíte dedikovat jednoho konkrétního člověka, aby ti ostatní zůstali k dispozici pro naše další potřeby.“
V Pekingu se nyní pohybují teploty kolem nuly, v horských oblastech je mrazivo. „Je tu ale suchý vzduch a první dva dny tu byl i relativně velký smog. Teď svítí slunce,“ líčí ještě Doktor. „A ač to nebývá obvyklé, dokonce v i Pekingu den před naším příjezdem shrnovali sníh.“
XXIV. zimní olympijské hry od 4. do 20. února přivítají celkem 2892 sportovců v 15 sportech, v nichž se rozdá 109 medailových sad. Peking přivítá ledové sporty, tedy hokej, krasobruslení, rychlobruslení, short track a curling. V Jen-čchingu proběhnou soutěže alpských lyžařů a sáňkařů, skeletonistů a bobistů a Čang-ťia-kchou hostí klasické lyžování, biatlon, snowboarding a akrobatické lyžování.