Poslední z rodu Coubertina! Baronka poodhalila, na co by byl hrdý a kde vidí olympiádu za 100 let

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Jeho odkazů je mnoho a je i mnoho interpretací. „Ten nejsilnější odkaz ale je, že bychom měli společně zlepšovat svět. Ta mantra vyjadřuje výzvu, abychom byli co nejlepší verzí sami sebe, řekla pro Českou televizi baronka Alexandra de Navacelle de Coubertin, poslední žijící příbuzná barona Pierra de Coubertina, zakladatele Mezinárodního olympijského výboru a novodobých olympijských her.

Alexandra de Navacelle de Coubertin je ze čtvrté generace potomků, tedy jeho pra pra pra pra neteř. O Coubertinův odkaz se stará prostřednictvím nadace. „Současné vedení MOV je nám velkou oporou, jsme dobrý tým a máme společné cíle,“ ujistila baronka.

Na určité aspekty současných olympijských her by byl její předek hrdý. „Protože stále fungují. Za prvé je to fakt, že svět se spojuje v míru, hry poskytují platformu proto, abychom se dohodli a vyhýbali se válkám. To byl původní úmysl na pozadí sportu,“ vysvětlovala de Navacelle de Coubertin. „Poslední olympiády, kterou prastrýc zažil se účastnilo 44 států, dnes jich máme 206. I na to by byl určitě hrdý.“

Nemělo by jít ani o peníze, vzdělání, ani o náboženství. Měla by to být šance pro kohokoliv na základě toho, jak je dobrý a jaké výkony dokáže předvést.

Baronka však registruje vnímání některých lidí, kteří vidí spíše byznysovou stránku olympijských her. „Podle mého prastrýčka by na hrách neměla být žádná skrytá agenda a nemělo by to být ani o žádném finančním přínosu, proto na nich sportovci nedostávají zaplaceno,“ líčila baronka. „Olympiáda by měla být pro všechny. Nemělo by jít ani o peníze, vzdělání, ani o náboženství. Měla by to být šance pro kohokoliv na základě toho, jak je dobrý a jaké výkony dokáže předvést.“

Coubertin jako francouzský pedagog usiloval o zavedení tělesné výchovy do škol a o rozvoj tělesné zdatnosti v celé zemi. Sport žen však upozaďoval. „Je důležité chápat, v jaké době žil. Ženy v té době skutečně neměly moc práv, měly dost omezenou roli ve společnosti. Dnes se samozřejmě snažíme dosáhnout nějaké parity, i když ještě úplně nejsme tam, kde bychom chtěli být.“

Její prastrýc byl podle ní člověk, který podporoval pokrok. „Myslím, že bychom ho měli soudit podle toho, co udělal a brát v úvahu také kontext. Když se podíváme na to, co vykonával, vždy pod jeho vedením byly ženy. Ale ve své době se obával dávat jim větší prostor,“ poodhalila de Navacelle de Coubertin. „Říkával, že když se muži přijdou podívat na to, jak ženy soutěží, nedívají se na sport, ale na ženy. Chtěl je tím i chránit.“

A kde vidí olympijské hry za sto let?

„Pro mě je olympiáda možností, jak svět spojit a řešit také nějaké sociální otázky. V Paříži jsme měli udržitelnost a druhým tématem byla inkluze. Za sto let doufám budeme dál,“ uvažovala. „Snad budeme lépe chápat, jak je na sobě svět závislý a provázaný a uvědomíme si, že všichni jsme lidé a jeden tým.“

 
líbil se ti článek?