Oslo 2011: Šampionát v zemi zaslíbené

Oslo 2011: Šampionát v zemi zaslíbené

Oficiální
Oficiální
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Letošní mistrovství světa v klasickém lyžování se po letech se vrátilo do Norska. Ožil areál Holmenkollen, který pro místní znamená asi tolik, co pro fotbalumilovné Brazilce stadion Maracaná.

Anebo jinak – tak jako se chodí u nás na hokej nebo v lepších časech na fotbal, chodí se v Norsku na lyžování. Kam jinam než na Holmenkollen.

Se vstupenkou do areálu závodiště, zakoupenou za 300 norských korun, se zdarma projedete hromadnou dopravou v Oslo. Z centra to vezmete metrem, za nějakých 25 minut jste na místě.

Nebo autem na sběrná parkoviště, odkud vás kyvadlové autobusy dovezou až do arény. Pozor, zakázán je vstup se psy, a na rozdíl od jindy si neberte s sebou gril! Otevřený oheň je totiž pro tentokrát v areálu zakázán. Stejně jako kouření.



Lyžařská mekka nad městem
Zaslíbená země pro běžkaře a skokany, nebo země, která světu klasické lyžování dala. Tak nějak se mluví o Norsku. Holmenkollen, kopec nad norskou metropolí ztělesňuje lásku Norů ke svému sportu.

Pro letošní šampionát prošel areál nákladnou rekonstrukcí. Skokany očekával zbrusu nový můstek, pro běžce upravené tratě, pro diváky tribuny a vůbec místa ke sledování závodů. Na nával fandů jsou organizátoři připraveni. Jen samotný areál kolem můstku pojme asi 35 tisíc diváků. Na hlavní závody byl vyprodán dlouhopředem.

Areál je známý po celém světě a každý závodník si přeje uspět zrovna tady. „Závodit tu je zážitek na celý život,“ svěřuje se například americká lyžařka Kikkan Randallová „Atmosféra na Holmenkollenu je porovnatelná jen se Super Bowlem,“ dodává ještě, aby její krajané rozuměli.

Každoročně pořádaný Holmenkolldagen je nejen svátkem lyžování, Norové jej označují za druhý státní svátek. Tisíce diváků s norskými vlajkami zdraví na trati závodníky všech zemí. A medaile, kterou za celoživotní vášeň a přínos pro lyžařský sport obdržel norský král Olaf V., nese jméno Holmenkollen.




Českýma očima
Letošní šampionát začal ve středu 23. února, potrvá do neděle 6. března, kdy se poběží tradiční vrchol mistrovství – padesátka volným způsobem.

Že jsou tratě náročné, potvrzuje český reprezentant Lukáš Bauer: „Od stadionu mají dlouhá, táhlá stoupání, to už se moc nejezdí. Patří k mým oblíbenějším, i když to není tak důležité. Když se daří, vyhovují všechny tratě, a když ne, tak žádné.“

Pohled zpátky
Norsko hostí mistrovství světa v klasickém lyžování už popáté, poprvé to bylo ještě před válkou, v roce 1930. Naposled se lyžařská elita sešla před dvěma lety v Liberci. V plné permanenci byly skokanské můstky na Ještědu, areál ve Vesci, hokejová aréna a historické centrum města, kde se předávaly medaile. Šampionát zaujal skvělým výkonem Petera Northuga, korunovaným třemi zlatými medailemi. Nevyhnul se ovšem ani kontroverzím ohledně organizace a financování.

Letošní mistrovství dává vzpomenout na olympiádu v Lillehammeru 1994. Tehdy prohlásil sportovní redaktor Zdeněk Paul: „Olympijské hry mohou být jinde grandiózní, velkolepé nebo skromné, ale nikdy to nemohou být hry norské.“ Kvůli neopakovatelné atmosféře se zkrátka budou sportovci do Norska vždycky rádi vracet.

-vs-
Ilustrační fotografie ze ZOH ve Vancouveru.

líbil se ti článek?