Na sociálních sítích Českého olympijského týmu zaujaly Olympijská abeceda i trenérské Dialogy

Oficiální
Oficiální
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Jak si sestavit trénink v domácích podmínkách? Třeba podle olympijské abecedy. Jednoduchá výzva k pohybu v době karantény oslovila na sociálních sítích Českého olympijského týmu více než 1,5 milionu lidí a měla víc než 5000 sdílení. Cviky přiřazené k jednotlivým písmenům abecedy si podle vlastního jména poskládalo i šest desítek sportovců. Fanoušci se zároveň mohli inspirovat i jejich vlastními tréninky v karanténě.

„Rozjeli jsme pohybové aktivity pod hashtagem #zabavsepohybem. Měli jsme tři cíle. Rozptýlit lidi, kteří museli zůstat doma, rozpohybovat je v rámci možností a pak také ukázat, že sportovci jsou ve stejné situaci, jdou příkladem, jsou také zavření doma, dodržují pravidla a dokáží u toho zabavit sebe i své fanoušky,“ řekl Tomáš Houska, manažer digitálních médií Českého olympijského týmu.

I sportovci mají běžné starosti

Formáty se však netýkaly jen sportu. Nejúspěšnější video, během kterého olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková vařila jednoduchý oběd, zasáhlo napříč sítěmi více než dva miliony lidí. „Zájem o podobná videa byl obrovský. Lidé se mohli ztotožnit se sportovci. Eva Samková řešila, že měla doma jen malé zásoby jídla. Na jednom z nejúspěšnějších videí předváděl dráhový cyklista Tomáš Bábek trénink pro lidi, do kterého mu po čtyřech začala lézt malá dcerka. Bylo patrné, že i sportovci se potýkají s běžnými situacemi,“ dodal Houska.

Hlad po sportu, který se zastavil, přilákal fanoušky i na Youtube kanál Českého olympijského týmu. Stoupla například sledovanost TOP příběhů. „Lidi zajímal sportovní obsah, u kterého mohou trávit čas,“ vysvětlil Houska. „Sledovanost našich digitálních kanálů je v současné době srovnatelná s čísly během olympijských her.“

Velkou pozornost přilákal i seriál Nezlomní olympionici, který představuje trénink sportovců v době karantény a zákazu přípravy v běžných podmínkách. Fotografka ČOV Barbora Reichová zaznamenala trénink 12 sportovců, kteří se chystali na olympijské hry v Tokiu či na kvalifikaci na ně. Fotografovala například plavce Jana Micku ve vířivce s protiproudem, veslaře Jakuba Podrazila na trenažéru na terase s výhledem na Vltavu, kladivářku Kateřinu Šafránkovou na poli nebo olympijského vítěze v judu Lukáše Krpálka při domácí přípravě.

Trenérské Dialogy poprvé on-line

Vzhledem k aktuální situaci také poprvé proběhl on-line trenérský seminář Dialogy, který pořádá Česká trenérská akademie několikrát ročně na různých místech republiky pro desítky přítomných trenérů či rodičů. Téma Rodiče a děti zaujalo na YouTube více než 4500 lidí. „To je na vzdělávací obsah výborné číslo,“ dodal Tomáš Houska. Záznam je stále možné sledovat.

Na sociální sítě se po uzavření škol musel přesunout také projekt Sazka Olympijský víceboj, jenž by běžně přinášel sport a setkávání s olympioniky v těchto týdnech přímo dětem do škol. A tak je nyní každý týden pro žáky připravenajedna výzva, která jim umožňuje změřit na dálku síly se slavným sportovcem – olympionikem i paralympionikem. Výzvy nabízejí také průpravné cviky – více najdete ZDE. Připraven je pro také online tréninkový deník. Do něj mohou školáci zapisovat své výsledky a také dokončit v rámci projektu disciplíny, které ve škole nestihli. Získají tak odznaky a diplomy, jež je nasměrují do sportovních klubů.

Facebookové stránky projektu Sazka Olympijský víceboj také nabízejí rozcvičky se sportovci, které hned od začátku opatření kvůli pandemii připravuje Český olympijský výbor ve spolupráci s Českou televizí a Národní sportovní agenturou v pořadu UčíTelka. Ve vysílání se představily už více než čtyři desítky sportovců. Jedinečnou rozcvičku mohly děti zažít například s trojnásobnými olympijskými medailisty, kajakářem Josefem Dostálem a střelkyní Kateřinou Emmons. Zároveň poznaly i další sporty, se kterými se ve škole běžně nepotkají – jako například s curlingem či jízdou v bobu.

Foto: ČOV/ Barbora Reichová

líbil se ti článek?