Na Olympijský festival dorazilo přes 50 000 návštěvníků. Nejvíce táhly boby a curling
Brno již potřetí ožilo jedinečnou atmosférou v podobě Olympijského festivalu, který se poprvé konal v městské části Židenice. Do areálu Nové Zbrojovky přišlo za 17 dní přes 50 000 návštěvníků.
Hlavní myšlenkou Olympijského festivalu je návrat dětí ke sportu. To se po úspěšné letní edici, kde 50% rodičů našlo nový sport pro své dítě, podařilo i v zimě. „I přes ztížené podmínky a nepříznivé prognózy, které přípravu festivalu předcházely, jsme věřili tomu, že je celospolečensky důležité tuto akci uskutečnit. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří do toho s námi šli. Zároveň už začínáme promýšlet Olympijský festival Paříž 2024 a věříme, že proběhne bez omezení,“ popsal předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Děti si to u nás užily hlavně s Hrací kartou, v rámci které pro ně bylo připraveno 17 stanovišť. Celkem bylo Hracích karet vydáno 15 500 a počet načtených aktivit spojených s kartou přesáhl 100 000. Největší zájem byl o sportoviště Fosfa boby, saně, skeleton, Allianz curling a BaP bruslení. Návštěvníci využívali i půjčovny sportovního vybavení. Sporten běžky byly během sedmnácti dní vypůjčeny 10 200krát a CCM brusle 4 200krát.
Podařilo se nám zprostředkovat jedinečnou olympijskou atmosféru a hlavně si spousta dětí i dospělých mohla vyzkoušet sporty přímo na místě.
Přes 8000 dětí ze škol!
Do speciálních dopoledních programů se přihlásilo 8 253 dětí z 270 mateřských, základních i středních škol a také oddílů a zájmových skupin. Pod dohledem zkušených instruktorů si žáci vyzkoušeli tři sporty, dozvěděli se víc o olympijských hodnotách a setkali se s úspěšnými olympioniky.
“Vysoký zájem škol o sportovní programy nás příjemně překvapil. Termíny byly rychle zamluvené a každý den volali další a další učitelé, zda mohou ještě přijet. Z jejich zpětné vazby víme, že děti byly nadšené, řada z nich stála třeba úplně poprvé na bruslích,” dodal místopředseda Českého olympijského výboru Libor Varhaník.
Dorazilo 70 sportovců a známých osobností
"Podařilo se nám zprostředkovat jedinečnou olympijskou atmosféru a hlavně si spousta dětí i dospělých mohla vyzkoušet sporty přímo na místě. Navíc přijeli naši curleři Paulovi nebo ženská hokejová reprezentace. A jestli to někoho chytne a začne se věnovat curlingu, biatlonu nebo jestli se hokeji bude věnovat víc holek než doposud, tak to mělo smysl," řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Po návratu z Pekingu zamířili do Brna například Šárka Pančochová, skokanky na lyžích s nejmladší účastnicí her Anežkou Indráčkovou, ženská hokejová reprezentace a rovněž manželé Paulovi. „Olympijský festival je pro nás srdcová záležitost. Na Letné jsme v roce 2014 pomáhali na curlingové dráze a je úžasné, že se sem vracíme přímo z olympijských her v Pekingu,“ shodli se. Zuzana i Tomáš věří, že festival pomáhá k objevování nových talentů. „Měli jsme tady kamarády, kteří s curlingem začali hned poté, co si ho zkusili v Olympijském parku na Letné. Takže jsou důkazem, že tenhle projekt funguje.“
Sportoviště otestovali také ambasador a krasobruslař Tomáš Verner, lezec Adam Ondra, šermíř Alexander Choupenitch, vodní slalomář Lukáš Rohan, sportovní střelci Jiří Lipták, David Kostelecký a Jakub Tomeček, biatlonisté Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, atletka Kristiina Mäki a další. Podpořit děti ve sportování dorazila i zraněná snowboardistka Eva Samková.
Český koncept Olympijského festivalu převzal Mezinárodní olympijský výbor a do Brna se tak přijeli inspirovat i členové dalších olympijských výborů. „Dorazili kolegové z Litvy a Německa, kteří myšlenku akce chtějí rozvíjet v jejich zemích,” řekla manažerka projektu Naďa Černá a dodala: „Děkuji všem, kteří se na organizaci podíleli. Nasazení a úsilí, které jsme všichni do projektu vložili, stálo za to.“