Dojemné vzpomínky olympijské šampionky! Cenu Věry Čáslavské převzala střelkyně Emmons
Nesměle sledovala televizní obrazovku. „Tyhle záběry jsem nikdy neviděla,“ podotkla tiše olympijská šampionka ve sportovní střelbě Kateřina Emmons, když sledovala vítězný závod z her v Pekingu 2008. „Jsou trošku jiné než ty, které mám ve své hlavě.“ Trojnásobná olympijská medailistka, čtyřnásobná maminka učitelka i fyzioterapeutka si poté v sídle Českého olympijského výboru v doprovodu svého manžela Matta a jejich čtyř dětí převzala cenu, která nese jméno legendární české gymnastky Věry Čáslavské.
Cena se uděluje za mimořádné zásluhy žen ve sportu a olympijském hnutí. Trojnásobná olympijská medailistka ji obdržela jako jedenáctá žena. „Má pro mě speciální význam. Tohle je cena, která se uděluje za přístup k životu a k hodnotám, které by člověk měl žít. A to je nejvíc,“ líčila. „Určitě bych to ale nezvládla bez podpory svých nejbližších – celé mé rodiny a také přátel. Jsme opravdu jeden tým. Komfort a pocit jistoty vám totiž dodávají lidé okolo. Mockrát děkuju, každý z nich na tom měl svůj podíl.“
Ještě jako Kůrková se v juniorském věku v Lahti 2002 stala seniorskou mistryní světa. O dva roky později získala ve vzduchovce bronzovou medaili na hrách v Aténách. V Pekingu 2008 už jako Kateřina Emmons získala zlato ve vzduchovce a stříbro v malorážce. Na dálku byli u předávání ceny i její rodiče, kteří žijí v Austrálii. „Vždycky si vzpomenu na naše začátky, které byly krásné a veselé, i když si to Kačka úplně nemyslí. Byla to tehdy hektická doba orámovaná krásnými zážitky,“ zavzpomínal táta Petr Kůrka, který nyní vede australský tým. „Kačka v sobě měla něco, co jsem nikdy neviděl. Její vzestup byl strašně rychlý.“
Tohle je cena, která se uděluje za přístup k životu a k hodnotám, které by člověk měl žít. A to je nejvíc.
Trofej pojmenovanou po sedminásobné olympijské vítězce předávali Ilona Burgrová, předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV, a Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Na Katku mám dvě silné vzpomínky. Na hrách v Pekingu jsme díky ní byli asi 20 minut v tabulce národů na prvním místě. Nevím, jestli se tohle ještě někdy zopakuje,“ vyprávěl Kejval. „A když jsme pak v Českém domě oslavovali medaili, pozval jsem si kolegu z Nizozemí. On se mě hned potom zeptal: Takhle vy slavíte? Tomuhle my říkáme funus! Později jsem navštívil jejich dům. Motivoval nás k tomu, abychom to dělali jinak. Za to, jaké jsou dnes na hrách České domy, může Katka. Cena je ve správných rukou,“ obrátil se směrem k Emmons a ta se smíchem dodala. „Je fakt, že z Pekingu si nepamatuju skoro nic, ale z Londýna, kde jsem byla čtvrtá, všechno.“
Ilona Burgrová dodala: „Sportovní výkon není gró ceny Věry Čáslavské. Záleží na tom, jak sportovkyně žije a prezentuje olympijské hodnoty. Jak je silná a dokáže vzít svůj hlas a rozprostřít ho do společnosti. Jsi olympijská vítězka, maminka, fyzioterapeutka a učitelka. Děkujeme ti za to.“ Emmons kromě ceny dostala jako připomínku paní Věry také sakuru – rostlinu, kterou si může zasadit na zahradu u jejich mlýna.
Cena Věry Čáslavské se uděluje příležitostně, nejvýše jednou ročně. Laureáty navrhuje Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV. Trofej nese jméno gymnastky, která získala tři zlaté medaile na olympijských hrách v Tokiu 1964 a další čtyři přidala o čtyři roky později v Mexiku. Jejími nositeli mohou být jednotlivci i kolektivy.
Trofej vyrobila společnost Lasvit, která je dodavatelem Českého olympijského týmu od roku 2012. Vytvořila ji designérka Maria Čulenová Hostinová. „Cena symbolizuje písmeno V. Je to iniciála prvního jména paní Čáslavské, znamená také vítězství a v neposlední řadě symbolizuje roztažené ruce při postoji gymnastů po vystoupení. Roztažené ruce ztvárňují bojovnost a hrdý postoj člověka.“
Ocenění dostaly v předchozích letech postupně dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová (2014), čestná předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Naďa Knorre (2015), olympijská vítězka v gymnastice ve víceboji družstev Věra Růžičková (2016), dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková (2017), mistryně světa a olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová (2018), Petra Kvitová, dvojnásobná vítězka Wimbledonu, šestinásobná vítězka Fed Cupu a bronzová olympijská medailistka z Ria (2019) a trojnásobná olympijská medailistka lyžařka Květa Pecková (2020), bronzová olympijská šampionka v trojskoku Šárka Kašpárková (2021), kaskadérka a cvičitelka Hana Dvorská (2022) a rychlobruslařka Martina Sáblíková (2023).